Cystoskopia

Cystoskopia w SanMedica Clinic

W naszym ośrodku w przypadku każdej procedury medycznej staramy się o to aby Państwo czuli się przede wszystkim komfortowo na każdym etapie swojego pobytu. Dbamy o zachowanie prywatności i intymności, które znacząco wpływają na obniżenie stresu związanego z zabiegami.

W przypadku cystoskopii w naszej klinice, od momentu rejestracji do zabiegu dzieli Państwa zaledwie kilka minut spędzone na miejscu, niezbędne do wypełnienia dokumentacji medycznej. Następnie kierujemy pacjenta wprost do sali diagnostyczno-zabiegowej, gdzie może przygotować się do badania z zachowaniem szczególnej dbałości o jego strefę intymną.

Decydując się na badanie cystoskopii w SanMedica Clinic unikają Państwo tym samym szeregu procedur związanych z: rejestracją w Izbie Przyjęć, oczekiwaniem w kolejce, pobytem w oddziale, transportem do sali diagnostycznej czy operacyjnej.

Cystoskopia jest rodzajem badania endoskopowego pęcherza moczowego. To inwazyjna metoda, która polega na wprowadzeniu przez cewkę moczową specjalnego wziernika zwanego cystoskopem. Cystoskopia u kobiet zazwyczaj wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym, u mężczyzn częściej jest przeprowadzana w znieczuleniu ogólnym.

Badanie pozwala lekarzowi na sprawdzenie czy cewka moczowa jest drożna, w jakim stanie jest błona śluzowa pęcherza i czy nic nie blokuje ujścia pęcherzowego moczowodów. Podczas cystoskopii jest możliwe wykonanie biopsji pęcherza moczowego, usunięcie niektórych guzów, rozkruszenie i usunięcie kamieni w pęcherzu moczowym.

Wskazaniami do badania są niepokojące objawy w obrębie dolnych dróg moczowych, w tym m.in.:

-częste infekcje

-krwiomocz

-przetoka moczowa

-podejrzenie kamicy pęcherza

-podejrzenie gruźlicy pęcherza

-podejrzenie uszkodzenia pęcherza

-podejrzenie nowotworu pęcherza moczowego/ naciek pęcherza przez nowotwór z narządów sąsiednich

-podejrzenie śródmiąższowego zapalenia pęcherza moczowego

-wady rozwojowe dolnych dróg moczowych (np. moczowody dodatkowe, wsteczny odpływ moczu, uchyłki pęcherza)

-konieczność diagnostyki ciał obcych w pęcherzu moczowym.

Przed zabiegiem wprowadza się do cewki żel, który ma działanie poślizgowe i znieczulające. Dezynfekowane jest zewnętrzne ujście cewki moczowej i lekarz wprowadza do cewki cystoskop. Pęcherz wypełnia się jałową wodą lub solą fizjologiczną po to, żeby jego ściany dobrze się napięły. Dzięki temu urolog ma lepszy obraz badanego organu.

Normalnym objawem po cystoskopii jest uczucie parcia na mocz, pieczenia cewki moczowej i delikatny krwiomocz przez jeden, dwa dni po wykonaniu cystoskopii.

Cała procedura zabiegowa trwa około 20 minut. Jeśli cystoskopia przeprowadzona była w znieczuleniu miejscowym, pacjent może po kilku godzinach wrócić do normalnej aktywności.

Koszt zabiegu wynosi od 500 do 1000 zł.

Cystoskopię wykonuje Dr n. med. Piotr Satławski