Proktologia

Proktologia jest dziedziną nauki, która zajmuje się chorobami jelita grubego i odbytnicy. Do jednej z nich zalicza się choroba hemoroidalną.

Hemoroidy

Choroba hemoroidalna zwana również hemoroidami, żylakami odbytu lub guzkami krwawniczymi polega na powstaniu uwypukleń w zmienionych chorobowo splotach żylnych znajdujących się w kanale odbytu poniżej linii zębatej. Chore hemoroidy mogą krwawić, wypadać poza odbyt, rzadko powodują ból, mogą być zewnętrzne lub wewnętrzne.

 

Objawy choroby :

  • krwawienie i ból podczas wypróżnień,
  • pieczenie i świąd w okolicy odbytu,
  • uczucie ucisku, niekompletnego wypróżnienia,
  • wypadanie dużych guzów na zewnątrz, widocznych w ujściu kanału odbytu,
  • wilgotnienie odbytu, brudzenie bielizny i problemy z utrzymaniem higieny tej okolicy.
  •  

Metody leczenia :

Jako gabinet zajmujący się leczeniem hemoroidów w Sandomierzu po krótce opisujemy dostępne metody.

W początkowych etapach, gdy dolegliwości są niewielkie, często ulgę przynoszą leki w postaci maści i czopków stosowane miejscowo, jak również leki stosowane ogólnie, wpływające na chorobowo zmienione naczynia krwionośne.

W przypadku bardziej zaawansowanej postaci choroby możliwe jest leczenie żylaków odbytu za pomocą metody Barrona. Jest to nowoczesna technika polegająca na umieszczaniu specjalnych, uciskowych opasek u podstawy hemoroidów, powodujących ich niedokrwienie i martwicę . Taki zabieg można powtarzać co 2-3 tygodnie.
Zabiegi te nie są bolesne i możliwe do wykonania w warunkach ambulatoryjnych. Nie wymagają one obciążającego znieczulenia a zabieg leczenie hemoroidów można wykonać w Sandomierzu w SanMedica Clinic bez konieczności późniejszej hospitalizacji.

Nie należy zwlekać z konsultacją proktologiczną ponieważ niepodjęcie odpowiedniego leczenia może spowodować postęp choroby i uniemożliwić szansę na leczenie żylaków odbytu metodami małoinwazyjnymi. Ponadto przyczyną objawów charakterystycznych dla choroby hemoroidalnej nie zawsze muszą być zmiany chorobowe hemoroidów, ale również inne poważne schorzenia takie jak nowotwór jelita grubego.

 

Konsultacje oraz zabieg z zakresu proktologii wykonuje Lek. Łukasz Piotrowski