Uroginekologia

Leczenie wysiłkowego nietrzymania moczy laserem Fotona LightWalker

Wysiłkowe nietrzymanie moczy spowodowane jest osłabieniem mięśni dna macicy, które nie kurczą się prawidłowo i nie zaciskają cewki moczowej. Spowodowane może być również rozciągnięciem pochwy, czego efektem jest zmiana kąta nachylenia cewki moczowej. W efekcie dochodzi do bezwiednego wyciekania moczu w sytuacjach podwyższonego ciśnienia wewnątrz jamy brzusznej a zatem podczas śmiechu, kaszlu, kichania a także podczas zwiększonego wysiłku fizycznego.

Nieleczone nietrzymanie moczu prowadzi do znacznego ograniczenia komfortu życia oraz występowania powikłań takich jak zapalenia układu moczowego, zapalenia dróg rodnych oraz wyprysków skóry krocza.

Problem jest bardzo częsty, dotyczy wielu kobiet w tym kobiet po porodzie naturalnym.

Rozwiązaniem problemu jest zabieg laserem Fotona LightWalker. Zabieg polega na fototermicznym, nieablacyjnym obkurczeniu pochwy. Światło lasera wzmacnia ścianę pochwy, powięź wewnątrzmiedniczną oraz obszar ujścia cewki moczowej. Efektem jest stymulacja włókien kolagenowych śluzówki pochwy, obkurczenie tkanki co powoduje zmniejszenie katą nachylenia cewki moczowej i przywraca jej prawidłowe funkcjonowanie.

Zabieg laserem Fotona LightWalker jest bezinwazyjny, bezbolesny i nie wymaga znieczulenia. Pacjentka może wrócić do codziennego funkcjonowania wskazana jest jednak abstynencja seksualna przez około miesiąc.

Zabieg obejmuje dwie fazy.

Faza I – do pochwy pacjentki wprowadzany jest specjalnie opracowany wziernik laserowy, który służy jako system doprowadzania wiązki laserowej. Naświetlana jest przednia ściana pochwy. Energia laserowa jest aplikowana wzdłuż przedniej ściany pochwy, podczas kilku przejść, kierowana wzdłuż kanału pochwy poprzez proste sukcesywne wsuwanie wziernika laserowego. Energia lasera powoduje wytworzenie termalnego wpływu na tkanki błony śluzowej i powięź łonowo-szyjkową ściany pochwy, co powoduje skurcz kolagenu w śluzówce pochwy.

Faza II przeprowadzana jest w obszarze przedsionka i wejścia do pochwy przy użyciu głowicy emitującej wiązki na wprost uzyskując wpływ ciepła na kolagen w obszarze leczonej błony śluzowej. Zabieg trwa około 30 minut. Efektem zabiegu jest stopniowe uzyskiwanie kontroli nad czynnościami fizjologicznymi. Pełny efekt kształtuje się po upływie około miesiąca. Zazwyczaj wystarczający jest jeden zabieg. Jednak w razie potrzeby możliwe jest powtórzenie zabiegu po upływie 4 tygodni.Podczas kwalifikacji do zabiegu konieczne są aktualne badania:

-prawidłowe badanie ginekologiczne,
-prawidłowa cytologia,
-jałowe wymazy (chlamydia, mykoplazma,zapalnie pochwy)